Drukuj

Lektura obowiązkowa

Literatura: AJ

"Wanna z kolumnadą"
Tak, każdy powinien tę książkę przeczytać. I nie myślmy tu o odpowiedzialnych za przestrzenny ład urzędnikach, architektach i innych, ale również o sobie. Kto odpowiada za wygląd naszych miast? Przede wszystkim my.

Wielu ma małe lub większe grzeszki na sumieniu. Rzucony pokątnie papierek, pozostawione po pikniku butelki nad rzeką czy skrócenie drogi dziką ścieżką to może drobiazgi, lecz zwielokrotnione mogą być kłopotliwe. Warto w tym miejscu wspomnieć o "patriotach", oblepiających miasto naklejkami wzywającymi do udziału w wydarzeniu planowanym jako marsz. Własność prywatna daje władzę. W mniemaniu właścicieli posesji niemal absolutną, bo tworzą już nie pałace nawet, lecz wręcz greckie świątynie. Bądź zupełnie odwrotnie. Wśród zabytkowych kamienic wyrasta nagle szklano-metalowe coś. W Siedlcach można podać wiele przykładów "perełek" architektury.

Kolejnym tematem podjętym w książce są wszechobecne wielkie, brzydkie reklamy. Bannery, wyświetlacze i szyldy rozpanoszyły się po mieście i na wylotówkach. Kuszą a to smakowitymi pętami kiełbas, a to półnagą blondyną w budowlanym kasku. Biją po oczach coraz jaskrawszymi kolorami.

Niestety autor książki, Filip Springer, nie ma dla nas dobrych wieści. Jest źle i będzie jeszcze gorzej. W czasach, kiedy liczy się przede wszystkim pieniądz, mało jest odważnych, którzy zaczęliby dbać o ład przestrzenny. Z drugiej strony trudno wymagać od ledwo wiążących koniec z końcem właścicieli posesji, aby zatrudniali plastyków do dobrania im koloru elewacji. Na oddolną inicjatywę społeczeństwa trudno liczyć. Polska pod względem zapewnienia w programach szkolnych lekcji sztuki jest daleko w tyle nawet za Rumunią. Lektura gorzka, ale pouczająca.

Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni, Filip Springer, Wydawnictwo Czarne, 2013, cena 59,90.

strona główna | e-kultura | kalendarium | relacje | kontakt | linki | stowarzyszenie tutajteraz | polityka prywatności
Copyright 2010 © stowarzyszenie tutajteraz. All rights reserved.
Powered by Projektowanie stron Siedlce
Strona wygenerowana w 0.003 sekund