Drukuj

Dobrzy ludzie

Literatura: AJ

"Pokłon"
Wojna odciska swoje piętno na każdym. Szczególnie na dzieciach i kobietach. Niestety, ale bieda, strach i przemoc nie pozostają bez wpływu na dalsze życie bohaterów, nawet w wolnej już Polsce.

Książka zawiera wspomnienia z czasów wojny oraz następujących po niej wydarzeniach. Kolejne rozdziały to skrawki życia wielu ludzi, którzy z powodu wojny i bezbrzeżnej nienawiści stracili rodziców, domy, dobytek, zdrowie oraz siebie. Nie potrafią być czułymi rodzicami, kochającymi małżonkami i dziećmi. Mimo doznanych od obcych krzywd, nie zachowują dla najbliższych choćby odrobiny dobroci. Poznajemy Marię, która wierzy, iż jest lepsza od innych dzięki swojemu wyższemu pochodzeniu. Nie pomaga jej to odnaleźć się w społeczeństwie i nowej rodzinie. W dzieciństwie straciła wszystkich bliskich. Przygarnęli ją Zbuczyńscy - "dobrzy" ludzie, którzy za ten akt miłosierdzia kazali sobie słono płacić niewolniczą niemalże pracą. Pozostali ludzie pokazani są bardzo szczerze, bez usprawiedliwiania, ale też bez piętnowania i moralizatorstwa. Czytając o zasadach wychowywania dzieci trudno oprzeć się skwitowaniu ich jednym słowem - barbarzyństwo. Jednak ludzie ci starali się tak, jak umieli. Często niepiśmienni, wychowani w równie trudnych warunkach, powtarzają rytuały zapewniające przeżycie. Książka nie ma w sobie spektakularnych zwrotów akcji czy zapierających dech opisów. Napisana w prosty sposób jest opowieścią-wspomnieniem, które równie dobrze można jeszcze usłyszeć od ludzi pamiętających wojenne i powojenne czasy, obyczaje i wydarzenia.

Warto wspomnieć, że autorka, Halina Grochowska, mieszka niedaleko Siedlec, w oddalonym o 12 kilometrów Czepielinie, była mieszkanką Zielonej Góry, Sosnowca i Jasła. Nie jest humanistką. Do emerytury pracowała jako inżynier elektryk.

Pokłon, Halina Grochowska, Wydawnictwo Novae Res 2013, cena 29,00 zł.

strona główna | e-kultura | kalendarium | relacje | kontakt | linki | stowarzyszenie tutajteraz | polityka prywatności
Copyright 2010 © stowarzyszenie tutajteraz. All rights reserved.
Powered by Projektowanie stron Siedlce
Strona wygenerowana w 0.010 sekund