Drukuj

Renesans punka!

Koncerty: Joanna Zawadzka
Moskwa
Moskwa
"Propaganda mnie szkaluje, propaganda honoruje!" - śpiewał w latach osiemdziesiątych Paweł Guma Gumola, lider zespołu Moskwa. Wszechobecna cenzura, będąca oczywistą częścią systemu komunistycznego, znacznie utrudniała działanie grupie. Dziś na szczęście mogą występować bez przeszkód i niedługo pojawią się na siedleckiej scenie.

Moskwa powstała w 1983 r. w Łodzi. Jej nazwa miała być drwiną z systemu komunistycznego, udaną zresztą. Po sukcesie na festiwalu w Jarocinie zespół zmuszony był do ukrywania się pod kryptonimem M-kwa.

Przez wiele lat koncertowania stali się symbolem polskiej sceny punk, którym są do dziś. Otwarcie jednak przyznają, że wszystko się zmienia, punk też. Mimo to widzą wciąż szerokie zainteresowanie tym gatunkiem, zwłaszcza wśród młodych ludzi. - Młodzież chce odreagować, szuka prawdziwej energii zamiast popowego plastiku i kiczu. Wiedzą, że znajdą to na naszych koncertach. Wiedzą, że punk ciągle jest cool! - powiedział Guma w jednym z wywiadów.

Sami wciąż czerpią siłę z dawnej atmosfery i wspomnień. - Podczas występów gramy kawałki zarówno z lat festiwali jarocińskich, jak i te z najnowszej płyty, która ukaże się niedługo. Nie ogranicza nas już cenzura, która odrzucała większość piosenek. Wtedy i tak wychodziliśmy i śpiewaliśmy swoje. Teraz też to robimy. Wyraźnie widać, że punk przeżywa swój renesans - mówi lider Moskwy. Na koncercie w Siedlcach możemy się więc spodziewać solidnej dawki prawdziwego punk rocka, który, jak widać, nigdy nie umiera.

Przed Moskwą wystąpią jeszcze dwa zespoły. Wiadomość z ostatniej chwili - zamiast zespołu Fuck For Free zagra assBEST!. Drugim jest Mach of The Year z Mińska Mazowieckiego, działający aktywnie od 2008 r. i prezentujący na scenie mieszankę punka z hardcore. Koncert zapowiada się naprawdę dobrze! To już kolejne takie wydarzenie w Siedlcach. Czyżby punk naprawdę powracał w całej swojej okazałości? Czas pokaże. Na pewno 16 lutego zabrzmi głośno w "peHa".

16 stycznia 2013, godz. 19.00, klub "peHa" (ul. 3 Maja 49), bilety 20/25 do kupienia w "Awangardzie" (ul. Berka Joselewicza 4/2) oraz Barze Bistro "Zimne Nóżki" (ul. Armii Krajowej 16).
strona główna | e-kultura | kalendarium | relacje | kontakt | linki | stowarzyszenie tutajteraz | polityka prywatności
Copyright 2010 © stowarzyszenie tutajteraz. All rights reserved.
Powered by Projektowanie stron Siedlce
Strona wygenerowana w 0.011 sekund