Drukuj

Tango i miłość

Koncerty: Agnieszka Janiszewska
Milena Madziar podczas spektaklu <i>W Tancbudzie Tango</i>, fot. Piotr Tołowiński
Milena Madziar podczas spektaklu W Tancbudzie Tango, fot. Piotr Tołowiński
Młoda dziewczyna, pracująca w żydowskiej tancbudzie, za pomocą pieśni w rytmie tanga opowiada różne historie z życia wzięte. Życie to niestety usiane jest różnymi problemami. Wojna, getto oraz nieszczęśliwa miłość.

Na scenie w roli głównej Milena Madziar - aktorka od wielu lat związana z teatrem ES. Mowa tu oczywiście o spektaklu W Tancbudzie Tango, którego premiera odbyła się we wrześniu 2009 r. Minęło wystarczająco dużo czasu, aby można było dokonać pewnych podsumowań. Z perspektywy czasu widać, że był to niewątpliwy sukces. Jednak nie sukces był tu najważniejszy. Jak mówi Milena Madziar: "- Podczas pracy nad przygotowaniem recitalu, nie myślałam o sukcesie. Stawiałam na własny rozwój. Praca nad tym spektaklem dała mi możliwość nauczenia się czegoś nowego. Szczególnie doceniam współpracę z reżyserem Andrzejem Głowackim, który posługiwał innymi metodami, niż ludzie z którymi do tej pory współpracowałam". Całość powstała dzięki ogromnemu wysiłkowi całego zespołu, towarzyszącego wokalistce Teatru ES, reżysera Andrzeja Głowackiego oraz Waldemara Koperkiewicza - kierownika muzycznego.

Tancbudowy repertuar - zebrany i przetłumaczony z języka jidysz przez Andrzeja Głowackiego, to 13 utworów. Dominuje klimat tanga. Zmysłowość, smutek i czerń. Część utworów, to smutne pieśni wykonywane przez mieszkających w gettach muzyków. Tragiczna historia Żydów odbija się w każdej nucie. Jednak spektakl ten, to przede wszystkim pieśni o miłości. "Bo miłość wszędzie jest taka sama. Nie zna podziałów rasowych, narodowych czy religijnych. Przesłanie skupia się na ludzkich uczuciach, jest mało polityczne" - mówi Milena Madziar. Mimo to - w jej ocenie - spektakl przyczynia się do edukacji dla tolerancji, ponieważ przybliżając kulturę żydowską, która w tych czasach nie jest aż tak dobrze znana, pozwala ją lepiej zrozumieć. "- Coś, co było totalnie nieznajome staje się bliskie, po prostu ludzkie. Od strony merytorycznej, spektakl bazuje na wyszukaniu podobieństw, a nie różnic między Polakami i Żydami. To było dobre posunięcie, co widziałam w kontakcie z widownią. W twarzach słuchaczy odbijały się te same emocje, które również mi towarzyszyły".

Spektakl W Tancbudzie Tango grany był wielokrotnie w Siedlcach. Zawsze przy pełnej sali. Został też doceniony przez publiczność w innych polskich miastach. Milena Madziar i siedlecki Teatr ES wystąpili podczas VII Festiwalu Kultury Żydowskiej - Warszawa Singera, w Teatrze Żydowskim w Warszawie, w Gdańsku, Ostrołęce i wielu innych miejscach. Z pewnością, to dopiero początek siedleckiej "Tancbudy". O Siedlcach, Milenie Madziar i Teatrze ES będzie głośno.

Zapytana o kolejne plany artystyczne, Milena Madziar wskazała kolejne, jak powiedziała, wyzwanie - przybliżenie polskiej kultury ludowej młodemu pokoleniu. "- Jest to piękna kultura, pełna ekspresji i koloru. Marzy mi się spektakl połączony z efektami świetlnymi i zabawą obrazem, który zainteresuje młodzież. Bo kultura ludowa, to nie tylko tchnące myszką aranżacje, ale cała gama inspiracji".

3 lutego, godz. 19.00, Sala Teatralna CKiS, bilety: 30, 25, 20 zł.
strona główna | e-kultura | kalendarium | relacje | kontakt | linki | stowarzyszenie tutajteraz | polityka prywatności
Copyright 2010 © stowarzyszenie tutajteraz. All rights reserved.
Powered by Projektowanie stron Siedlce
Strona wygenerowana w 0.003 sekund