Drukuj

20 lat folkowo

Koncerty: Klaudia Prus
Wokalistka Orkiestry Dni Naszych Iwona Kobylińska.
Wokalistka Orkiestry Dni Naszych Iwona Kobylińska.
20 lat wspólnej pracy, na koncie ponad 1600 koncertów dla dorosłych i około 900 koncertów dla dzieci w Polsce i Europie. 13 płyt plus dwie jubileuszowe - 20 lat balladowo oraz 20 lat folkowo. Zagrali na najważniejszych polskich scenach, m.in. w Sali Kongresowej PKiN, kilkukrotnie występowali także na Przystanku Woodstock. Trzykrotni zdobywcy Grand Prix na imprezie o randze międzynarodowej - Warszawskim Festiwalu Szantowym. Orkiestra Dni Naszych - grupa, która swoim dorobkiem muzycznym uzyskała status megagwiazdy.

6 października w Sali Widowiskowej "Podlasie" zabrzmią pierwsze akordy koncertu z okazji jubileuszu tego znanego i uznanego zespołu. Ich muzyka to wybuchowa mieszanka rocka, muzyki symfonicznej z domieszką techno i folku - w ten sposób Maciej Szajkowski z Kapeli Ze Wsi Warszawa określił ich twórczość. W swoich utworach łączą elementy wielu gatunków, takich jak folk podlaski, kaszubski podhalański, irlandzki, szanty, elementy muzyki klasycznej, symfonicznej, a zarazem ekspresję ostrego rocka. Sami mówią, że to co robią najkrócej można nazwać używając określenia "folk&roll".

W skład zespołu wchodzą: Iwona Kobylińska - wokalistka, Jerzy Kobyliński - wokalista, gitara oraz bębny taktowe, Mariusz Andraszek - śpiew, gitara basowa, Michał Jelonek - skrzypce, Paweł Chojnacki - perkusja. Właśnie ci ludzie tworzą muzykę autentyczną i zawsze na czasie, a jednocześnie nieidącą śladem sezonowych trendów muzycznych. Przez ostatnie 20 lat grupa wypracowała swój indywidualny styl, który stał się wizytówką do pozazdroszczenia.

Początkowo kapelę tworzył duet - Iwona Kobylińska i Jurek Kobyliński, którzy w 1989 roku w siedleckim klubie studenckim nagrali kasetę Niewielka Droga, na której znalazła się autorska linia melodyczna do słów współczesnych poetów - poetów "dni naszych", co nawiązywało do nazwy zespołu. W rok później pojawiły się Psalmy, a kolejne dwa lata przyniosły projekt Loveland. Sami członkowie zespołu nazywają ten okres "poetyckim".

Kolejnym ważnym etapem w rozwoju kariery tej grupy był rok 1996, kiedy nagrali album Mleczne Oceany. Przełom naszedł dwa lata później wraz z płytą "Folk&roll", mieszającą wiele gatunków muzycznych. Album ten był także zapowiedzią wydanego w 2000 roku krążka Odkrycie, na którym znalazły się niemal same przeboje.

Muzyka jaką tworzą jest "bez zbędnej wazeliny i zbędnego podlizu", a to w połączeniu z ekspresją i charyzmą jest kluczem do sukcesu. Gitara przechodząca od łagodnych, nastrojowych ballad do hard metalowych zgrzytów, hipnotyzujący bas, skrzypcowe wariacje - wszystko to sprawia, że na scenie widzimy czterech muzyków, a mamy wrażenie, iż słuchamy całej orkiestry.

Nie można oczywiście zapomnieć przy tym o mocnym wokalu oraz niebanalnych tekstach, które składają się na całość wizerunku grupy. Nie należy także bać się określenia, iż tak naprawdę Orkiestra jest już od bardzo dawna klasykiem w swoim gatunku. W utworach ODN każdy może znaleźć coś dla siebie, od ballady po skoczną piosenkę, przy której nie można po prostu wysiedzieć.

6 października, o godz. 19.00, Sala Widowiskowa "Podlasie". Wstęp za zaproszeniami, które można odebrać w Sali Widowiskowej "Podlasie" oraz w Sali Białej MOK. Liczba miejsc ograniczona.
strona główna | e-kultura | kalendarium | relacje | kontakt | linki | stowarzyszenie tutajteraz | polityka prywatności
Copyright 2010 © stowarzyszenie tutajteraz. All rights reserved.
Powered by Projektowanie stron Siedlce
Strona wygenerowana w 0.012 sekund